Název Xylitol pochází z řeckého slova „dřevo“ a koncovky „itol“, která je vhodná pro použití při označení cukrových alkoholů.
Možná už ve ze školy vzorec pro Xylitol znáte, vypadá takto: (CHOH)3(CH2 OH)2.Pro Xylitol se také užívá lidovější název dřevný cukr nebo březový cukr. Xylitol je přírodní sladidlo, které se nachází v mnoha druzích běžného ovoce. Z nejznámějších ovocných druhů můžeme jmenovat švestky, maliny, jahody. Ale je přítomný například i v obilovinách a v kukuřici. Často se získává z obyčejné březové kůry. Tuto látku máme také všichni v organismu. Organismus si ho vyrobí každý den asi 15 gramů.
Xylitol by měli používat především diabetici a lidé držící nízkokalorickou dietu. Má totiž asi o 40 % menší kalorický obsah. Pro představu, když si osladíte kávu jednou čajovou lžičkou, bude to asi 9,6 kalorií. Pokud použijete stejné množství cukru, dodáte si do organismu o polovinu kalorií více.
Další nespornou výhodou je neagresivita Xylitolu Nakliceno, který nepoškozuje zubní sklovinu. Při použití produktu je jen třeba si na něj zvykat postupně a s množstvím to nepřehánět, protože při nadměrném množství může způsobovat střevní potíže.
Použití přírodních sladidel je vhodnou variantou, jak alespoň částečně nahradit cukr, kterého máme během dne až příliš a možná o tom ani nevíme. Proto je charakteristický výraz skrytý cukr, který je třeba v houskách nebo v uzeninách. Při konzumaci takového produktu máte jistotu, že si zároveň nepoškozujete zdraví, jak tomu často je u umělých sladidel, na jejichž škodlivost se v poslední době upozorňuje.
Úplně jednoduše si ho můžete zakoupit v e-shopu se zdravými potravinami a potravinovými doplňky. Sáček s práškovým přípravkem vám vydrží dost dlouho a dávkování kávovou lžičkou je praktické.
Je třeba dbát na to, aby přípravek nekonzumovali domácí mazlíčci. Například u psů malých plemen by mohla při požití nastat hypoglykemie.