Každý, komu chutná slivovice, si jistě oblíbí také hruškovici. Jedná se o lahodný alkoholický nápoj vyznačující se především svou nazlátlou barvou, úžasnou vůní a oproti slivovici jemnější chutí, která je příjemně nasládlá. V prodejnách můžeme sehnat velké množství druhů, ale pro majitele hrušně není příliš velkým problémem si vyrobit vlastní destilát.
Aby byl výsledný nápoj kvalitní, je třeba použít kvalitní suroviny pro jeho výrobu. Takže do brilantního destilátu rozhodně nepatří nahnilé ovoce, které použijeme jen proto, aby nepřišlo nazmar. Volíme nejkvalitnější kusy, které můžeme. Nejvhodnější odrůdou je Williams a výsledná hruškovice Williams https://www.lihovarek.cz/hruskovice/ullersdorf-hruskovice-williams/ patří ke špičce mezi tímto druhem alkoholu. Pro její výrobu se používají zralé až přezrálé plody bez hniloby či dokonce plísně, které se rozdrtí na pyré, které poté velmi pomalu zkvasí při teplotě 15 °C. Poté se nápoj destiluje a další rok se nechá uležet v nerezových nádobách, aby nedošlo k ovlivnění vůně.
V nabídce některých lihovarů najdeme hrušku uvnitř láhve. Jak se tam dostala? Plod se jednoduše nechá přímo na stromě vyrůst dovnitř láhve. Obsah alkoholu se pohybuje kolem 50 %, nejčastěji se prodává v 0,5 nebo 1litrových láhvích. Samotný nápoj se doporučuje podávat s kouskem hrušky nebo zakápnutý šťávou z hruškového kompotu, čímž dojde ke zvýraznění chuti. A samozřejmě, nejlepší je pořádně vychlazená.
Tento alkohol je ale také vhodný pít v koktejlech. Mezi mnohými jmenujme ten s názvem Gigolo, který je na ingredience nenáročný. Do vysoké sklenice s ledem se nalijí 3 díly hruškového džusu, 1 díl hruškovice a 0,5 dílu jahodového sirupu. Na závěr lze sklenici dozdobit kouskem hrušky či koktejlovou třešní. Tento nápoj je velmi osvěžující a hodí se proto spíše v letním období. Pro zahřátí v zimě se doporučuje spíše Babiččino pohlazení, kdy se 1 díl hruškovice, 2 díly bílého vína a 2 díly vody nechají spolu se skořicí a badyánem projít varem. Výsledný nápoj opravdu příjemně pohladí.