Ono také záleží na jeho věku. Pokud by se někomu ještě provedlo zprovoznit nějaký starý stroj, pracující s disketami, tak ten jen většinou uměl několik základních operací. Nějaké textové editory s možností formátování textu ještě nebyly. Mladí se ptají, co to je disketa? Inu, tak jako vy dnes používáte k přenosu souborů svá USB zařízení, tak se tehdy používaly diskety. Viz obrázek níže. Bylo to záznamové zařízení, také různých velikostí a kapacit. Abych to dále nepitval, na film v té slabší kvalitě byste jich potřebovali zhruba stovku. Jedna pokažená disketa a máte po filmu. Ale to už je opravdu dávno, to se ještě počítače nabíjely točením klikou a bedny byly dřevěné.
Nuže dále. Počítač dnešní doby je naprostý všuměl. Skutečně, to, co do něj chcete dokáže. A pokud ne, je třeba sehnat programátora, který jej to naučí. Pak už to půjde.
Jasně, že třeba počítač asi nevykope příkop, ale může řídit stroj, který to pomocí jeho pokynů dokáže a rychleji i přesněji než člověk.
Počítač je vlastně hloupý. Umí jen to, co ho člověk naučí. A naučí ho to v podstatě pomocí různých příkazů, tedy programů, které slouží ve výsledku lidem, kteří to potřebují. Takže tu máme například excelové tabulky, kde účetní počítají všechno možné, textové programy, tak zvané writery, ve kterých si člověk napíše dopis a tak dále. Samozřejmě, že nejrozšířenější a nejvýdělečnější jsou hry. To je vlastně také speciální program, který baví člověka po různě dlouhou dobu.
Počítač umí přehrát film, pokud je v přijatelném formátu a kontejneru. Kontejner je to, kde je uložen film, jeho zvuková stopa a například ještě titulky. Proto se mu správně říká multimediální. Třeba AVI. Ne, AVI skutečně není formát, to píší jen nevzdělanci. Jiné kontejnery jsou například mp4, Matroška, nebo VOB. Ale to jsem odbočil.
Je jasné, že počítač nám přehraje i hudbu, opět pokud má požadovaný formát.
A to jistě není vše, co umí, je toho daleko více.