Dnes už je doba, kdy pro matku není důležité, jestli její dítě dostane mateřské mléko nebo sunar. Máme dostatek dětské výživy, tudíž kojení už není in. Ovšem pediatři na to mají jiný názor. Doporučuje se dítě kojit alespoň první rok jeho života, aby získal všechny potřebné živiny a aby mělo správné zažívání. Děťátko také dostane imunitní látky a plus pro maminky, při kojení se hubnou kila, která jste nabraly při těhotenství.
Jestliže se kojení obáváte a stresujete ještě před narozením dítěte, můžete si nechat poradit od zdravotní sestřičky nebo porodní asistentky. Ty vám přesně řeknou, co všechno vás bude čekat a čeho se jako matka můžete a nemůžete obávat. Zároveň by vám ke každému problému ihned poskytnou rady a řešení, tudíž se můžete dopředu připravit.
Vyberte si pro vás pohodlné místo. Udělejte si u kojení pohodlíčko, sedněte si do pohodlného křesla nebo na sedačku. Při teplém počasí maminky rády kojí třeba v parku na lavičce, ale to je dle libosti. Některé ženy rády kojí pouze v soukromí.
Noste pohodlné oblečení, jako je podprsenka na kojení s volným tílkem. Něco, v čem vám nebude dělat problém kdykoliv miminku nabídnout své prso. Podprsenka s kosticemi pro vás nebude příliš slastná.
Přesuňme se k samotnému kojení. Novorozená miminka bývají hladová, a proto by mělo dostat vaše prso pravidelně a často, nejlépe každé 2-3 hodiny. Je také možné, že několik hodin v kuse spí, takže přichází situace, kdy miminko vzbudíme a nakojíme ho. V noci se mu tak bude lépe spinkat. Každé se kojí jinak dlouho, nechte ho, ať se sám rozhodne, kdy má dost. Prsa mají antibakteriální látky, tudíž není třeba je před kojením umývat.
Po kojení je dobré nechat dítě odříhnout. Není to sice pravidlem, a ne vždy je to skutečně nutné. Pokud se prohýbá v zádech a kroutí se, necítí se dobře a je dobré nechat ho odříhnout.