3D tiskárny s sebou přinesly doslova revoluci, zatímco do té doby byla možnost z virtuální do reálné podoby přenést pouze objekty 2D, jinak řečeno zkrátka na papír. 3D tiskárny dokázaly reálně přetvořit virtuální objekt v realitu. Technologie 3D tisku totiž spočívá ve výrobě trojrozměrných objektů, které se tvoří pomocí speciálního materiálu nanášeného ve vrstvách společně s lepidlem. Výsledkem je pak 3D objekt, který má totožné parametry jako vymodelovaný model na počítači.
Tato technologie si postupem času našla uplatnění v řadě odvětví, jako je strojírenství, architektura, stavitelství, medicína nebo třeba gastronomie. Vše se samozřejmě odvíjí na velikosti tiskárny, použitém materiálu a softwaru, který je v tiskárně zabudován. Dnes se podíváme, jak se dá 3D tisk využít v architektuře potažmo stavitelství při navrhování budov.
Pokud si stále pod povoláním architekta představíte rozměrné rýsovací plátno a věčně zašpiněné rukávy o kreslení, možná vás nyní vyvedeme z omylu. Tento způsob navrhování už dávno vzal čas a nyní se veškeré navrhování přeneslo do virtuálního prostředí. Je sice pravda, že dobrý architekt má při ruce vždy tužku a papír pro případné momentální vnuknutí, po prvotních skicách vždy svůj nápad přenáší do virtuálního světa. Navrhování budov se tak stalo o hodně jednodušší, přehlednější a pro samotné architekty i klienty rozhodně příjemnější platformou. Architekti si na pomoc berou specializované programy, jako je ArchiCAD, SketchUP, Revit, Artlantis, Allplan nebo třeba 3DMAX. Zkrátka takových programů je celá řada a každý architekt pracuje v takovém, který mu nejvíce vyhovuje. Tyto programy mají tu výhodu, že dokáží v daný okamžik zobrazit budovu ve virtuální formě v 3D modelu. Jenže mnohdy takový model neukáže všechny přednosti budovy a vnímání prostoru tak není úplně dokonalé, jak bychom chtěli.
V takovém případě přichází na řadu právě 3D tisk, který virtuální model převede do reality. 3D tisk cena je sice vyšší, ale mnohdy dokáže na klienta udělat opravdový dojem.